Ana Bogdan aduce primul punct României: 1-0 cu Slovenia în Billie Jean King Cup – Revenire spectaculoasă

Ana Bogdan a câștigat primul duel româno-sloven din cadrul Billie Jean King Cup (fosta FedCup), după ce a învins-o în 3 seturi pe Kaja Juvan, scor 3-6, 6-3, 6-4.

Ana Bogdan, victorie cu Kaja Juvan în primul meci de la Billie Jean King Cup

Clasată pe locul 58 în ierarhia, Ana Bogdan a reușit să o învingă pentru a doua oară în carieră pe Kaja Juvan (121 WTA), la capătul unui meci spectaculos, ce a durat două ore și 31 de minute.

Românca a făcut un prim set destul de modest, dar a echilibrat situația în actul secund, pe care și l-a adjudecat cu scorul de 6-3.

A urmat setul decisiv, acolo unde Ana Bogdan a început foarte rău. Aceasta a pierdut 4 gameuri la rând, dar a avut o revenire de senzație și a reușit să își învingă adversara după ce a câștigat 6 gameuri consecutive.

Astfel, România conduce cu scorul de 1-0 după primul meci.

Urmează duelul dintre Tamara Zidansek (102 WTA) și Jaqueline Cristian (180 WTA).